Skąd się biorą pieniądze.Pieniądz jako dług - SaveCash Blog - SaveCash.pl-Promujemy ekonomiczny styl życia

Przejdź do treści

Menu główne:

Skąd się biorą pieniądze.Pieniądz jako dług

Opublikowany przez w ostrzeżenia ·
Tags: Pieniądzfiducjalnydług.

fot.pixabay.com

Do napisania tego artykułu, skłoniła mnie lektura książki Where Does Money Come From? autorstwa Josha Ryana Collinsa,Tony Greenhama,Richarda Wernera oraz Andrew Jacksona, oraz dokument pieniądz jako dług który pozwala poznać prawdę na temat kreacji pieniądza.Prawda ta jest szokująca i wstrząsająca i aż nieprawdopodobna dla szarego obywatela, stąd tak wiele osób mylnie postrzega temat tworzenia pieniądza.


Ale zacznijmy od początku.Większość z nas myśli że pieniądze są tworzone przez państwo na drodze emisji i drukowania waluty względnie wybijania monet, jednak jest zupełnie inaczej.W USA kreacja odbywa się w sposób wirtualny na drodze aktualizacji bilansu, przez dopisywanie kolejnych zer na komputerze i powiększaniu długu publicznego.Powstaje pieniądz fiducjalny.97% kapitału pochodzi z tego typu emisji natomiast fizyczny stan rezerw wynosi 3%.


Następnie tak wygenerowany środek płatniczy trafia na rynek, i staje się podwaliną pod przyszłe kredyty i pożyczki.Banki pożyczają 9 krotność kapitału który posiadają w rezerwach.Jest możliwe dzięki kredytom opartym na rezerwie częściowej.Bank centralny USA określa stan rezerw który musi być zachowany.Obecnie wymagany poziom rezerw wynosi 10%.W praktyce wygląda to następująco.Przykładowy John idzie do banku zdeponować 10000 dolarów.


Bank z tych 10000 odkłada 10% do rezerwy a 9000 przeznacza na kredyty.Inna osoba przychodzi do banku po kredyt o wartości 9000 dolarów.Pożyczkobiorca płaci za zakup określonego dobra sprzedającemu 9000 dolarów.Ten wpłaca ponownie środki do banku a ten ponownie zabiera z 9000 dolarów 10% na rezerwę i udostępnia na kredyty 8100 dolarów.Proces trwa ciągle do wyczerpania kapitału co pozwala na wygenerowanie z 10000 dolarów 100000 dolarów.


Masowo tworzony środek płatniczy powoduje zwiększenie długu USA, i obniżenie rzeczywistej wartości dolara.Jest to tzw ucieczka do przodu.Co więcej USA udzieliła wielu krajom pożyczek na bazie omawianego instrumentu, to też w momencie załamania rynku inne kraje również będą w tarapatach, ponieważ rynek jest ze sobą sprzężony stąd nie trudno o efekt domina.Banki i całe USA bazują na kredycie gdyby doszło do jego spłaty to kraj zostałby bankrutem.Gdyż namacalne rezerwy nie wystarczyłby na funkcjonowanie państwa.


Podobną politykę stosuje Wielka Brytania.W zasadzie to Brytyjczycy stworzyli ten cały system bazujacy na tworzeniu czegoś z niczego, czyli udzielaniu kredytów w stosunku 9:1.Osoby które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat tego tematu zapraszam do lektury książki Where Does Money Come From? która opisuje zasady funkcjonowania brytyjskiego systemu bankowego.Dostaniecie ją na Amazonie.Warto również obejrzeć film Pieniądze jako dług - Money as Debt

Brak komentarzy

zBLOGowani.pl
Copyright 2019.All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego